Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu
Wakacje z psem

Wakacje z psem

Dla wszystkich właścicieli czworonogów, wakacje to dość trudny okres w roku. Często zastanawiają się oni bowiem, co począć ze swoimi psami w trakcie wakacyjnych wyjazdów i podróży. Wiele osób decyduje się na to, aby zostawić psa i wyruszyć samodzielnie na wakacje. Najczęściej zostawiają go u rodziny lub bliskich przyjaciół, którzy decydują się zająć zwierzęciem. W większości miast funkcjonują również hotele dla zwierząt, gdzie bez problemu można takiego psa pozostawić na kilka do kilkunastu dni pod dobrą opieką. Na miejsce trzeba dostarczyć również pokarm dla psa, którym będzie on karmiony. Pieski mieszkają w klatkach, jednak są oczywiście wypuszczane w ciągu dnia na wolny wybieg.

Oczywiście, taka sytuacja jest dla zwierzęcia zawsze bardzo stresująca. Nawet, jeżeli zwierzak zna osoby, z którymi został pozostawiony, z pewnością przeżywa bardzo wyjazd właścicieli i obawia się, że został porzucony. Często psy tracą wówczas apetyt i są osowiałe. Niekiedy zdarza się nawet, że chorują. Trzeba też pamiętać o tym, że każda doba pobytu psa w hotelu dla zwierząt kosztuje nawet kilkadziesiąt złotych.

Inną opcją jest zabranie czworonoga ze sobą na wakacje. Oczywiście, nie jest to forma najwygodniejsza dla właściciela, jednakże ma on wówczas pewność, że pies jest pod najlepszą opieką i nie tęskni za swoją rodziną. W przypadku wyjazdu zagranicznego, trzeba dopełnić również wielu formalności. Przede wszystkim, pies musi posiadać aktualną książeczkę zdrowia ze wszystkimi szczepieniami, a także czip. Dobrze jest upewnić się, jakie są procedury w konkretnym kraju, aby dopełnić ich i nie mieć problemów na granicy. Grozi to bowiem pozostawieniem psa na czas kwarantanny, co jest bardzo kosztowne i stresujące, zarówno dla niego, jak i dla samego właściciela. Jeżeli wakacje mają miejsce w Polsce, ważne jest posiadanie szczepienia przeciwko wściekliźnie. Warto zawsze zabierać ze sobą książeczkę zdrowia psa, na wszelki wypadek.

W przypadku podróży samochodem, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Pies powinien mieć zagospodarowane wystarczająco dużo miejsca, aby mógł swobodnie się poruszyć i wygodnie położyć. Jest to bardzo ważne, aby nie podróżował on zgnieciony i ściśnięty. Poza tym, warto pomyśleć również o odpowiedniej ilości przerw. Pies potrzebuje bowiem rozprostować kości oraz napić się. Woda jest bardzo ważna w podróży. Właściciel powinien mieć zawsze gotową plastikową miskę dla psa oraz butelkę wody mineralnej niegazowanej. Lepiej jest psa nie karmić w czasie podróży, ponieważ może się to dla niego skończyć nieprzyjemnymi dolegliwościami brzusznymi. Lepiej, żeby pies przemęczył się nieco z głodu i dostał posiłek na miejscu, niż przez większość drogi walczył z mdłościami i złym samopoczuciem.

Jeżeli mamy świadomość, że zwierzę cierpi na chorobę lokomocyjną, najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie opinii u lekarza weterynarii. Z pewnością poleci on odpowiednie środki, które pomogą zwierzęciu przeżyć szczęśliwie podróż, bez sensacji. Warto o to zadbać, nawet dla własnego spokoju.

Kiedy zabieramy psa ze sobą na wyjazd, musimy koniecznie upewnić się, czy dany hotel lub pensjonat przyjmuje zwierzęta. W większości cywilizowanych miejsc nie ma z tym już najmniejszego problemu, jednak trzeba się liczyć z opłatą za psa. Najczęściej wynosi ona około trzydziestu złotych na dobę. Zabierzmy dla zwierzaka jego miski – na wodę oraz pokarm, a także legowisko. Wówczas poczuje się on w nowym miejscu bardziej swobodnie. Poza tym, można zabrać ze sobą również ulubioną zabawkę psa, aby miał on co robić, kiedy właściciele zostawią go samego w pokoju hotelowym.

Warto też pomyśleć o tym, aby psa faktycznie zabierać ze sobą na wycieczki, żeby nie cierpiał on samotnie w pokoju. W dzisiejszych czasach również w wielu restauracjach można bez problemu przyjść z psem, który otrzyma tam miskę na wodę i będzie mile widzianym gościem. Warto zadbać o to, aby zwierzę czuło się dobrze i nie cierpiało z uwagi na nasz wyjazd. Oczywiście, nie można też popadać w skrajności i zabierać psa ze sobą wszędzie, ponieważ w miejscach takich jak muzea nie jest to mile widziane. Również na wielu plażach nie ma możliwości spędzania czasu z psami. Trzeba to najpierw sprawdzić.